Allikas: Eesti Rahva Muuseum

Coop Foorum
2022

8. juunil toimub Coop Eesti eestvedamisel kogukondliku majandusmudeli konverents, millega ühtlasi tähistatakse ühistulise tegevuse 120. aastapäeva Eestis. Konverentsi eesmärgiks on tutvustada 120 aasta jooksul toiminud vastutustundlikku ja kogukondlikku majandusmudelit, mis võib olla eeskujuks paljudele tänastele ja homsetele jätkusuutlikele ettevõtetele ning käivitavaks jõuks kogukondadele. 

Konverents on suunatud ühistujuhtidele, valdkonna arvamusliidritele, KOV juhtidele, Eesti toidu- ja tarbekaupade tootjatele ja vahendajatele ning ajakirjanduse vahendusel Eesti tarbijaskonnale. Olete oodatud Proto Avastustehas, Tallinnas.

Uurime kogukondlikku majandusmudeli globaalset mõju ja Eesti edulugusid. Vaatame ühistulist tegevust kaubanduse, põllumajanduse, toidutööstuse, finantsteenuste, energiasektori ja kohalike omavalitsuste vaatenurgast. Kuulame ja mõtleme kaasa ligi 10 ühistulise tegevuse asjatundja ja praktikuga.

Kohtumiseni!

Alo Ivask

Coop Eesti tegevjuht

 

Esinejad

Alo Ivask

Coop Eesti Keskühistu juhatuse esimees

Alo Ivask

Coop Eesti Keskühistu juhatuse esimees

Alo Ivask on lõpetanud Eesti Põllumajandusülikooli ning täiendanud ennast Tartu Ülikoolis. Enne Coopiga liitumist juhtis Alo 2,5 aastat Ettevõtte Arendamise Sihtasutust. Lisaks Ettevõtte Arendamise Sihtasutusele on ta juhtinud pikka aega Rautakesko Eesti ja Läti üksuseid ning samuti koordineerinud Rootsi ja Norra üksuste tööd. Alo Ivask on aastatel 1994-1999 töötanud ka Coopi süsteemis toonase ETK Hulgi AS Lõunakeskuse logistikadirektorina.

Anu Puusa

Ida-Soome Ülikooli äriteaduskonna juhtimisprofessor

Anu Puusa

Ida-Soome Ülikooli äriteaduskonna juhtimisprofessor

Anu Puusa on Ida-Soome Ülikooli (UEF) äriteaduskonna juhtimisprofessor ning juhtimise ja ühistute dotsent Lappeenranta Tehnikaülikooli (LUT) äri- ja juhtimisteaduskonnas. Anu praegused uurimivaldkonnad on ühistud (peamiselt kahetise olemusega, ühistute valitsemine ja juhtimine), ekspertorganisatsioonid, organisatsioonide muutused, organisatsioonide identiteet ja töö ning kogukondlikud oskused/organisatsiooni kodanikukäitumine. Ta on avaldanud õpikuid ja arvukalt artikleid ning teisi väljaandeid. Anu usub tagasiandmisesse: ta on juhatuse liige Cooperatives Europe´is, Pellervo Coop Centeris ja S-gruppi kuuluva piirkondliku tarbijaühistu Pohjois-Karjalan Osuuskauppas. Ta on ettevõtja ning kogenud organisatsiooni kõneleja, TED Talksi esineja (http://go.ted.com/anupuusa) ja auhinnatud õpetaja. Anu on akadeemik, kes ei usu, et teoora ja praktika on vastandid. Ta filosoofia peitub tõlgendusparadigmas: “Me vaatame sama eesmärki, aga kas me näeme sama asja?”. Anu Puusa on realist, kes kipub vaatama elu helgemat poolt. Ta usub küsimuste jõusse ning sellesse, et ühine mõtisklus ja koostöö viivad edasi.

Debbie Robinson

Kesk-Inglismaa Kooperatiivi tegevjuht

Debbie Robinson

Kesk-Inglismaa Kooperatiivi tegevjuht

Debbie on kirglik jaemüüja, kellel on peaaegu 40-aastane jaemüügisektoris töötamise kogemus. Ta usub ühistulise tegevuse eetikasse ning väärtustesse ja ta nimetati 2019. aasta aprillis Kesk-Inglismaa Kooperatiivi tegevjuhiks, see on üks Ühendkuningriigi suurimaid ühistuid. Debbie on Briti Jaemüügikonsortsiumi (British Retail Consortium) juhatuse liige, Lähikaupluste Assotsiatsiooni (Association of Convenience Stores) juhatuse liige ja endine esinaine, Euro Coopi asepresident ja Mitmekesisus Jaekaubanduses (Diversity in Retail) nõuandekogu liige. Debbie on töötanud kõrgetel ametikohtadel firmades The Co-operative Group, Marks and Spencer ja WHSmith. Enne Kesk-Inglismaa Kooperatiivis tööle asumist oli Debbie SPARi Ühendkuningriigi tegevdirektor. Debbie on on kaasamise propageerija. Ta on ühtlasi ka meister jätkusuutlikkuses ja Fairtrade´i teerajaja. Debbie on toiduainetööstuses välja töötanud kõrgemad loomade heaolu standardid ja on täiustanud toitumist ja tervist, sealhulgas toidupakendite toitumisalast teavet. Ta teeb praegu tööd toiduainetööstuses töötajatele paremate õiguste saamise nimel ja töötab Malawis välismaiste arendustööde kallal.

Howard Brodsky

CCA Global Partnersi kaasasutaja, esimees ning tegevjuht

Howard Brodsky

CCA Global Partnersi kaasasutaja, esimees ning tegevjuht

Howard Brodsky on maailma ühistute liider ning edukas Ameerika ettevõtja. CCA on üks suurimaid ühistuid Ameerika Ühendriikides, mille müük on üle 10 miljardi. CCA Global Partners teenindab 20 000 lastehoiukeskust, 2000 mittetulundusühingut ja üle 1 000 000 iseseisva pereäri. Howard Brodsky oli esimene ameeriklane, kes sai Rochdale´i auhinna, mida kutsutakse ühistuettevõtluse Nobeli preemiaks. Antud auhinda antakse välja iga kahe aasta tagant isikule, kes on kogu maailmas ühistulisele tegevusele kõige suuremat mõju avaldanud. Lisaks sellele on teda auhinnatud ka tiitliga kümnendi ärijuht ja ta on pälvinud ülemaailmse juhtimise auhinna, mis antakse välja Maailma Asjade Nõukogu (World Affairs Council) poolt. Howard kuulub ühistute kuulsuse alleele ning ettevõtlus kuulsuste alleele. Ta on Cooperatives for a Better Word, ülemaailme mittetulundusühing, asutaja ning esimees. Antud mittetulundusühingu eesmärk on suurendada ülemaailmset ühistuliikumist. Brodsky on autor ning tema äriteooriate ettekandeid on võimalik näha kõrgelt hinnatud TEDxTalksidena. Brodskyl on Wesleyani ülikooli majandusteaduste bakalaureuskraad ning New Hampshire ülikoolist on ta saanud humanitaarteaduste audoktorikraadi.

Tõnu Pekk

Tuleva asutaja ja fondijuht

Tõnu Pekk

Tuleva asutaja ja fondijuht

Tõnu on investeerimisalal tegutsenud üle 25 aasta. Enne Tuleva asutamist juhtis ta oma kaasosalusega investeerimisettevõtet Karu Capital. Varem on Tõnu muuhulgas vedanud Euroopa Rekonstruktsiooni- ning Arengupangas Ida-Euroopa finantssektori arendusprojekte ning töötanud Hansapangas investeerimispanganduse juhina. Tõnu sai finantsteaduste magistriks London Business School-is ja omandas finantsteaduste bakalaureuse kraadi Tartu Ülikoolis. Tõnu lähtub Vanguardi indeksifondide asutaja Jack Bogle’i põhimõttest: hoia pensionivara madalate kuludega fondis ja “ära piilu”, ehk keskendu lõppeesmärgile ja ära kuluta raha ega aega lühiajaliste kõikumiste pärast muretsemisele. Tuleva kohta ütleb Tõnu: "Ootasin kaua, et keegi ka Eestis sellise fondi teeks. Lõpuks tuli ise teha.”

Kaja Antons

Hiiumaa Tarbijate Ühistu ning Hiiumaa Köök ja Pagar OÜ juhataja

Kaja Antons

Hiiumaa Tarbijate Ühistu ning Hiiumaa Köök ja Pagar OÜ juhataja

Kaja Antons asus Hiiumaa Tarbijate Ühistusse tööle augustis 1989.a. 33 aasta jooksul on ta töötanud raamatupidaja, pearaamatupidaja asetäitja, finantsisti ja finantsjuhi ametikohtadel. Hiiumaa Tarbijate Ühistu juhataja on ta 2015. aasta aprillikuust.

Vaike Soosaar

Kõlleste Garlic tegevjuht

Vaike Soosaar

Kõlleste Garlic tegevjuht

Vaike on ühteaegu abikaasa, kahe lasteaia ealise lapse ema, firmajuht, aktiivne kogukonna edendaja ja samal ajal aitab rõõmuga kohalikku lasteaeda asendustega. Ettevõtte Kõlleste Garlic tegeleb küüslaugu ja sibula kasvatusega alates 2010. aastast. See oli hobi, aga peale laste sündi mõistis, et tuleb hakata iseenda tööandjaks. Vaike alustas küüslaugu väärindamisega ja oma ettevõtte turundamisega. Vaike on lõpetanud Eesti Maaülikool Majandusarvestus ja finantsjuhtimise erialal, milles on tal magistrikraad. Peale ülikooli lõppu liikus jõuliselt edasi arendades ettevõtet ja püstitades lao ja tootmishoone 2017.aastal, mis omakorda andis neile julguse tootmist ja sortimenti laiendada. Alates aastast 2019 on KG tooted müügil erinevates kauplustes üle Eesti, suurimal määral Coop kauplused.

Hergo Tasuja

Hiiumaa vallavanem

Hergo Tasuja

Hiiumaa vallavanem

Hergo Tasuja on Hiiumaa vallavanem alates 25. novembrist 2021. Enne seda, alates 1. oktoobrist 2020 toimetas ta vallavanema asendajana. Alates 1. jaanuarist 2018 oli ametis Emmaste osavalla vanemana. Enne seda tööta Emmaste põhikoolis mitme aina õpetaja ning jalgpallitreenerina. Hergo on sündinud Viljandis, üles kasvanud Hiiumaal. Õppinud Noarootsi Gümnaasiumis, Tallinna Ülikoolis, Hiiumaa Ametikoolis ja Haapsalu kolledžis.

Urmas Vaino

ERRi saatejuht ja ajakirjanik

Urmas Vaino

ERRi saatejuht ja ajakirjanik

Urmas Vaino on Eesti ajakirjanik ja Eesti Rahvusringhäälingu mittekoosseisuline saatejuht. Urmas alustas oma karjääri Raadio 2 saatejuhina aastal 1993 ning armastatud teletäht on täna enim tuntud saadetest “UV faktor”, "Maailma kõige targem rahvas” ja “Suud puhtaks". Nende saadete kaudu on Urmasel lai kokkupuude Eesti ühiskonna rõõmude ja muredega ning ta juhib tihti Eesti elu kajastavaid konverentse ja diskussioone.

Peeter Tava

Thormi tegevjuht

Peeter Tava

Thormi tegevjuht

Peeter on olnud 28 aastat ettevõtja. 28 aasta jooksul on tema tegevusvaldkondadeks olnud tootmine, jae- ja hulgimüük ning toitlustus. Aastatel 2009-2022 oli ta OÜ Gurmeeklubi (Gourmet Club) kaasasutaja ja tegevjuht. Alates aastast 2020 on ta OÜ Vegestari (Thormi) asutaja ja tegevjuht. Peeter on öelnud, et ta tunneb muret meie planeedi tervise pärast ja püüab seda parandada.

Oliver Rist

Coop Eesti Keskühistu ostudirektor

Oliver Rist

Coop Eesti Keskühistu ostudirektor

Oliver on Eesti suurima toidu- ja esmatarbekaupluste keti ostudirektor, kelle juhtimisel on Coopi 320 kaupluses müügil ligi 50 000 erinevat toodet, sh suurim valik eestimaist toidukaupa ning jätkusuutlikkusest lähtuvad omamärgitooted. Oliver on jaekaubanduse valdkonnas kokku töötanud üle 13 aasta. Enne Coopiga liitumist töötas ta Nielsenis, kus nõustas Eesti suuremaid kauplustekette. Oma töös lähtub Oliver põhimõttest, et Eesti inimestel oleks Coopis käies vabadus valida toitu nii selle päritolu, kvaliteedi, hinna kui ka tootmisviisi järgi.

Märt Helmja

Energiaühistu tegevjuht

Märt Helmja

Energiaühistu tegevjuht

Märt Helmja on roheenergeetika entusiast, kes Energiaühistu tegevjuhina on viimased poolteist aastat igapäevaselt tegutsenud selle nimel, et luua tingimusi, mis võimaldaksid kõigil, kes soovivad, panustada taastuvenergiasse. See tähendab kogukondade ja kohalike omavalitsuste kaasamist, sobiva ühisrahastusmudeli väljatöötamist taastuvenergiajaamade rajamiseks ja avatud meele propageerimist innovatiivsete taastuvenergialahenduste jaoks. Varasemalt on Märt olnud 20 aastat tegev panganduse- ja finatssektoris ja seejärel panustas 4 aasta jooksul avalikus sektoris rahvusvaheliste projektide arendusse ja välisinvesteeringute toomisele Eestisse. Paralleelselt tööeluga on Märt juba 15 aastat tegelenud eraettevõtjana mahepõllumajanduses.

Jaanus Murakas

E-Piim Tootmine juhatuse esimees

Jaanus Murakas

E-Piim Tootmine juhatuse esimees

Jaanus Murakas on alates 2012.aastast AS E-Piim Tootmine juhatuse esimees. E-Piim on üks Eesti suuremaid juustu- piimapulbri-ja võitootjaid, mis kuulub enam kui sajale kohalikule piimafarmerile. Alates sellest aastast kuulub 24,99% osalus Meierei B.V -le, mis esindab Hollandi piimatoodete hulgikaupmehi ja Hollandi ühte edukamat piimatööstusgruppi. Ühiselt rajatakse praegu Paidesse Baltikumi moodsaimat piimtööstust. Ligikaudu 3/4 E-Piima toodangust eksporditakse. Piimanduses on ta olnud alates 1989.aastast. Töötades algus aastatel tehnoloog/tootmisjuhina ning alates 1994.aastast tegevdirektorina. Ta oli  juhatuse esimees Eesti Piimaliidus kuni selle ühinemiseni EPKK-ga ja kuulub Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukokku. Olles tegev paljudes organisatsioonides on tema põhieesmärgiks maaelu edendamine läbi ühistulise piimanduse arendamise. 

Väino Sassi

Coop Rapla juht ja Coop Eesti nõukogu esimees

Väino Sassi

Coop Rapla juht ja Coop Eesti nõukogu esimees

Väino Sassi on kokku 17 aastat juhtinud nõukogu esimehena Coopi piirkondlike ühistute koostööd üle Eesti, panustanud Raplamaa arengusse 27 aastat Rapla Tarbijate Ühistu juhina, aastaid vallavolikogu liikmena ning olnud aktiivne kohaliku spordi- ja kultuurielu eestvedaja ning toetaja.

Jüri Vaher

Rapla abivallavanem

Jüri Vaher

Rapla abivallavanem

Jüri on töötanud avalikus sektoris pisut enam kui 30 aastat, suure osa sellest omavalitsusjuhina. Töö omavalitsuses on mitmekesine, tegelema peab kõikide eluvaldkondadega, sh piirkondade konkurentsivõime ja ettevõtluse arendamisega. Põhitöö kõrvalt on Jüri panustanud ka Jõgeva Majandusühistu (Coop Jõgeva) nõukogu liikmena piirkonna kaubandusvõrgu arengusse. Jüri leiab, et olukordadega toime tulekuks ja uute arengute tekitamiseks vajame loovust, kammitsatest vaba ja avatud mõtlemist. Soovitud muutused algavad meist endist, meie ettevõttest, omavalitsusest, meie oma riigist.

Ivar Miller

Semu Juice müügidirektor

Ivar Miller

Semu Juice müügidirektor

Ivar alustas ettevõtlusega 1976.aastal ja tegeleb sellega tänaseni. Ta on õppinud Nõo koolis matemaatikat ja Eesti Maaülikoolis majandust. Ivari esimene töökoht oli ETKVL PK AGRO, kus alustas 1986.aastal ja töötas kommertsdirektorina. Sellest ka tema usk ja toetus kogu Coopi tegemistele, lisaks on tema pereliige juhtinud 30 aastat ETKVL kaubandusvalitsust. Ivar on ise ka Harju Tarbijate Ühistu liige.
Ivar on pikalt töötanud Tallinna Piimatööstuse AS ja Tere AS müügi- ja logistikadirektorina, samuti ka Kalev AS müügi-ja logistikadirektorina. Aastast 2012 asus ta tööle perefirmasse, kus töötab tänaseni ja nad toodavad SEMU kaubamärgi all tervislikke tooteid Baltimaade ja Skandinaavia turgudele. Astelpajutooted, metsamarjadest tooted ja astelpajuõli.

Tanel Bulitko

Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu juhatuse esimees

Tanel Bulitko

Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu juhatuse esimees

 
Tanel Bulitko on lõpetanud Eesti Põllumajandusülikooli loomakasvatus eriala 1995. aastal. Ta on töötanud tänaseks 27. aastat Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistus, millest 22 aastat juhatuse esimehena. Tõuaretusvaldkond on kogu Eestis ühistuline, millest suurim on veisekasvatajate organisatsioon. Ühtlasi on tegemist ka kogu Baltikumi suurima aretusorganisatsiooniga. Tema juhtimisel on Eesti piimalehmade toodang tõusnud Euroopa Liidu absoluutsesse tippu. Tanel Bulitko on Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja nõukogu aseesimees ja põllumajandusgrupi juht, samuti on ta nõukogu liige BioCC OÜ - biokompetentsi keskuse nõukogu liige ja Põllumajandus- ja Toiduameti nõukoja liige jne. Lisaks üleriigilise põllumajandustootjaid ühendava organisatsiooni juhtimisele on ta ka aktiivne välispartneritega suhtlemisel, tuues parimaid taedmisi ja praktikaid ka Eesti tõuaretusvaldkonda. Samuti on ta aidanud ta Eesti veisekasvatust tutvustada teistes riikides, nii on jõudnud Eestist pärit tõuveised väga paljudesse riikidesse. Ta on osalenud ka mitmetes rahvusvahelistes koostööprojektides, kus aidanud kaasa ka mujal ühistulisele koostööle.

Väino Sassi

Coop Rapla juht ja Coop Eesti nõukogu esimees

Väino Sassi

Coop Rapla juht ja Coop Eesti nõukogu esimees

Väino Sassi on kokku 17 aastat juhtinud nõukogu esimehena Coopi piirkondlike ühistute koostööd üle Eesti, panustanud Raplamaa arengusse 27 aastat Rapla Tarbijate Ühistu juhina, aastaid vallavolikogu liikmena ning olnud aktiivne kohaliku spordi- ja kultuurielu eestvedaja ning toetaja.

Jüri Vaher

Rapla abivallavanem

Jüri Vaher

Rapla abivallavanem

Jüri on töötanud avalikus sektoris pisut enam kui 30 aastat, suure osa sellest omavalitsusjuhina. Töö omavalitsuses on mitmekesine, tegelema peab kõikide eluvaldkondadega, sh piirkondade konkurentsivõime ja ettevõtluse arendamisega. Põhitöö kõrvalt on Jüri panustanud ka Jõgeva Majandusühistu (Coop Jõgeva) nõukogu liikmena piirkonna kaubandusvõrgu arengusse. Jüri leiab, et olukordadega toime tulekuks ja uute arengute tekitamiseks vajame loovust, kammitsatest vaba ja avatud mõtlemist. Soovitud muutused algavad meist endist, meie ettevõttest, omavalitsusest, meie oma riigist.

Ivar Miller

Semu Juice müügidirektor

Ivar Miller

Semu Juice müügidirektor

Ivar alustas ettevõtlusega 1976.aastal ja tegeleb sellega tänaseni. Ta on õppinud Nõo koolis matemaatikat ja Eesti Maaülikoolis majandust. Ivari esimene töökoht oli ETKVL PK AGRO, kus alustas 1986.aastal ja töötas kommertsdirektorina. Sellest ka tema usk ja toetus kogu Coopi tegemistele, lisaks on tema pereliige juhtinud 30 aastat ETKVL kaubandusvalitsust. Ivar on ise ka Harju Tarbijate Ühistu liige.
Ivar on pikalt töötanud Tallinna Piimatööstuse AS ja Tere AS müügi- ja logistikadirektorina, samuti ka Kalev AS müügi-ja logistikadirektorina. Aastast 2012 asus ta tööle perefirmasse, kus töötab tänaseni ja nad toodavad SEMU kaubamärgi all tervislikke tooteid Baltimaade ja Skandinaavia turgudele. Astelpajutooted, metsamarjadest tooted ja astelpajuõli.

Galerii

Slaidid ja videod

11.10

KOGUKONDLIK MAJANDUSMUDEL EHK KOGUMA 

Alo Ivask, Coop Eesti Keskühistu juhatuse esimees

LLLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

11.30

KOOPERATIIVIDE KIIRKURSUS: TEHES HEAD ÄRI TEHAKSE SAMAL AJAL HEAD

Anu Puusa, Ida-Soome Ülikooli äriteaduskonna juhtimisprofessor

KOOPERATIIVIDE KIIRKURSUS: TEHES HEAD ÄRI TEHAKSE SAMAL AJAL HEAD

  • Kooperatiivide idee ja päritolu
  • Ühistute kahetine olemus
  • Ühistud on alareklaamitud ja nende tegevus liialt vähe uuritud
  • Ühistulise tegevuse tulevik

12.00

ÜHISTU KUI JÄTKUSUUTLIK ÄRIMUDEL TULEVIKUKS – AMEERIKA ÜHENDRIIKIDE NÄIDE

Howard Brodsky, CCA Global Partnersi kaasasutaja, esimees ja tegevjuht

ÜHISTU kui jätkusuutlik ärimudel tulevikuks - Ameerika üHENDRIIKIDE NÄIDE

  • Teekond ja kogemus ühistujuhina
  • Ühistud kui jätkusuutlikud ja vastutustundlikud ärimudelid
  • Ühistute tulevik ja nende panus ühiskonnas

12.30

ÜHISTUD EILE, TÄNA JA HOMME – SUURBRITANNIA NÄIDE

Debbie Robinson, Kesk-Inglismaa Kooperatiivi tegevjuht

ÜHISTUD EILE, TÄNA JA HOMME - SUURBRITANNIA NÄIDE

  • Ühendkuningriikide koopertiivide ajalugu
  • Ühistulise tegevuse tulevik

13.00

DISKUSSIOON

Anu Puusa, Ida-Soome Ülikooli äriteaduskonna juhtimisprofessor

Howard Brodsky, CCA Global Partnersi kaasasutaja, esimees ja tegevjuht

Debbie Robinson, Kesk-Inglismaa Kooperatiivi tegevjuht

14.30

KUIDAS SAADA OMA (FINANTS)VARA PEREMEHEKS? 

Tõnu Pekk, Tuleva asutaja ja fondijuht

KUIDAS SAADA OMA (FINANTS)VARA PEREMEHEKS?

  • Tavalises finantsettevõttes on kliendi ja omaniku huvid konfliktis
  • Keskendudes ainult kliendile (mitte omanikule) väärtust loovatele tegevustele, on võimalik äri arendada palju madalamate kuludega
  • Seadusandliku keskkonna parandamine kliendi kasuks on ühistulise äri lahutamatu kaaslane

14.55

KOGUKONDLIK MAJANDUSMUDEL TOOTMISÜHISTU NÄITEL

Jaanus Murakas, E-Piim Tootmine juhatuse esimees

15.15

KOGUKONDLIK MAJANDUSMUDEL PÕLLUMAJANDUSÜHISTU NÄITEL

Tanel Bulitko, Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu juhatuse esimees

15.35

KOGUKONDLIK MAJANDUSMUDEL ENERGIATOOTMISE NÄITEL

Märt Helmja, Energiaühistu tegevjuht

KOGUKONDLIK MAJANDUSMUDEL ENERGIATOOTMISE NÄITEL

  • Tegevuse äriline vaatenurk
  • Millist kasu saab kogukond ja kohalik omavalitsus? 
  • Kuidas paraneb (muutub jätkusuutlikumaks) toode või teenus ise?

16.30

KUIDAS HOIDA ELU IGAS EESTIMAA NURGAS?

Kaja Antons, Hiiumaa Tarbijate Ühistu ning Hiiumaa Köök ja Pagar OÜ juhataja

Hergo Tasuja, Hiiumaa vallavanem

Väino Sassi, Coop Rapla juht ja Coop Eesti nõukogu esimees

Jüri Vaher, Rapla abivallavanem

Urmas Vaino, ERRi saatejuht ja ajakirjanik

KUIDAS HOIDA ELU IGAS EESTIMAA NURGAS? 

  • Millised on ühistute ja omavalitsuste senise koostöö õnnestumised ja edulood? 
  • Kuidas koostöös luua tuleviku tõmbekeskuseid? 

17.05

KUIDAS ÜHISTULINE KAUBANDUSTEGEVUS AITAB VIIA VÄIKETOOTJAD TARBIJATENI ÜLE EESTI?

Vaike Soosaar, Kõlleste Garlic tegevjuht

Ivar Miller, Semu Juice müügidirektor

Peeter Tava, Thormi tegevjuht

Oliver Rist, Coop Eesti Keskühistu ostudirektor

Urmas Vaino, ERRi saatejuht ja ajakirjanik

KUIDAS ÜHISTULINE KAUBANDUSTEGEVUS AITAB VIIA VÄIKETOOTJAD TARBIJATENI ÜLE EESTI?

  • Millised on väiketootjate väljakutsed? 
  • Kuidas sujub väiketootjate koostöö ühistutega? 
  • Kuidas koos kasvades edu luu ja hoida? 

Esitlused

Alo Ivask
Kogukondlik majandusmudel
ehk KOGUMA

Anu Puusa
Kooperatiivide kiirkursus: tehes head äri tehakse samal ajal head

Howard Brodsky
Ühistu kui jätkusuutlik ärimudel tulevikuks – Ameerika Ühendriikide näide